Maska wzoru 32 była zupełnie nowoczesnym sprzętem, drugim po masce R.S.C., w pełni opracowanym w Polsce i przez polskich konstruktorów. Produkcja masek odbywała się w Wojskowej Wytwórni Sprzętu Przeciwgazowego w Radomiu od roku 1935 bądź 1936. Ich pojawienie w Wojsku Polskim przypada na rok 1936 kiedy ukazała się także instrukcja ich użytkowania wraz z konserwacją. Od 1938 roku maski produkowano w fabryce 'Stradom' w Częstochowie. Wzór 32 wypierał stopniowo maskę R.S.C., lecz obydwie pozostały na wyposażeniu w roku 1939. Maskę produkowano w rozmiarach M, S, D.

Budowa

Maskę właściwą tłoczono z gumy, pokrytej trykotową tkaniną o specjalnie groszkowanej powierzchni. Szybki okularowe szklane były bezpośrednio osadzone w masce i zabezpieczone jednocześnie od potnienia dzięki zastosowaniu wewnętrznego kapturka (rys. poniżej) zaopatrzonego w kominek (B), przeprowadzający wdychane powietrze obok szybek. Ramkę uszczelniającą (R) wykonano z tkaniny gumowanej lub miękkiej, elastycznej skóry zapewniającą całkowitą szczelność a nagłowie z taśm gumowych lub sprężynkowych, unieruchamiających maskę na twarzy bez bolesnego ucisku.

Maska polska wzór 32

Zawór wdechowy (Z) był umieszczony w głębi kapturka a wydechowy (W) –  angielskiego typu – na zewnątrz maski pod brodą i zabezpieczony przed uszkodzeniem za pomocą osłony ramkowej lub ochraniacza pudełkowego. Pochłaniacz, w maskach tego typu, stosowano w trzech odmianach : normalny, typu wojskowego, zmniejszony, przeznaczony dla straży ogniowej i mały, przeznaczony dla ludności cywilnej i przemysłu. Ten ostatni wkręcany był bezpośrednio w gniazdo gwintowane maski właściwej. Pochłaniacze wszystkich typów miały na wyposażeniu filtry przeciwdymowe chroniąc przed wszystkimi ówcześnie znanymi gazami bojowymi. Maska wzór R.S.C. i wzór 32 posiadały jednakowe gwinty pozwalające stosować udoskonalone pochłaniacze także do masek wcześniejszych wzorów. Maskę noszono w torbie wykonanej z solidnego, nieprzemakalnego płótna.  We wnętrzu torby wydzielono dwie komory: w jednej znajdował się pochłaniacz wsparty na podstawie drucianej w taki sposób by nie miały miejsca niepotrzebne opory w momencie oddychania, w drugiej znajdowała się maska z wężem. Nowe pochłaniacze chronione były przed wilgocią przy pomocy papieru woskowanego z jednej strony i gwintowanym kołpakiem z drugiej.

Maska polska wz.32 od strony wewnętrznej

Nakładanie i sprawdzanie szczelności

W celu nałożenia maski należy otworzyć wieczko puszki i wyciągnąć maskę za jej rogi(miejsce przeszycia obudwy taśm nagłowia), zaciśnięte między dłonie a palce podchwytujące taśmy nagłowia. Następnie, odchyla się głowę w tył i podkłada maskę głęboko pod brodę naciągając jednocześnie na głowę aż do momentu naprężenia się wszystkich taśm i ich gładkiego ułożenia, po czym zapina się taśmą zapinkową. Poprawność założenia maski gwarantuje jej całkowitą szczelność. W celu sprawdzenia wykręcić należy pochłaniacz i po wydechu zamknąć należy, przy pomocy dłoni, otwór gniazda gwintowanego.

DSCN1729

Przy kolejnym wdechu nie powinno występować odczucie przesączania powietrza, zwłaszcza w okolicach czoła i skroni. Ostateczny test szczelności wykonuje się przez próbę w atmosferze gazu drażniącego, wewnątrz komory gazowej. Przed wykorzystaniem maski należy zasadniczo sprawdzić czy nie doszło do uszkodzenia tkanin maski właściwej i szwów oraz czy pierścienie szybek i komora zaworoswa są ściśle zamocowane. Wkręcenie pochłaniacza powinno następować bezproblemowo aż do końca gwintu zaś umieszczony na dole gniazda, pierścień gumowy, nie powinien być popękany bądź sztywny.

Podstawowe dane

Masa rury wdechowej długiej 240 g
Długość rury długiej 730 mm
Masa rury wdechowej krótkiej 430 mm
Długość rury krótkiej 430 mm
Masa pochłaniacza 640 g
Masa torby 420 – 460 g
Wymiary torby 270x230x85 mm
Wymiary pochłaniacza 111x86x162

 

DSCN1732

Źródła

  • "Vademecum obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej ludności cywilnej", Wydanie II uzupełnione, Warszawa 1936