Seria aparatów fotograficznych opracowanych we francuskich zakładach L. Gaumont & Cie. w Paryżu (częścią tego przedsiębiorstwa jest również najstarsza francuska wytwórnia filmowa Gaumont znana chociażby z filmu „Leon zawodowiec” w którym zagrali Jean Reno i nastoletnia Natalie Portman).

Gaumont F. 26

Gaumont_3

Masa podstawy aparatu 4 kg
Aparat (bez ładownika) 11,5 kg
1 ładownik błonowy Duchatelier (naładowany 100 zdjęć 18×24) 13 kg
1 napęd aparatu 1 kg
Migawka 1/500 s

 

Gaumont F. 50

Gaumont_1

Masa podstawy aparatu:

4 kg

Aparat (bez ładownika)

39 kg

1 ładownik Gaumont

(naładowany 12 klisz 18×24

8,4 kg (w zestawie 3

o łącznej masie 25,2 kg)

Migawka:

1/500 s

Gaumont_2Oba powyższe aparaty montowano w tylnej części przedziału obserwatora – można je było zamontować pionowo lub ukośnie dla wykonywania zdjęć bocznych. Przykładowo w kadłubie płatowca Potez XV znajdowały się odpowiednie otwory, a stożek wylotowy aparatu był dodatkowo amortyzowany za pomocą gumowych sznurów. Wewnątrz kadłuba znajdowały się 4 pionowy rury, nad którymi przesuwały się w poprzek kadłuba 2 poprzeczki. Na poprzeczkach przesuwały się kątowniki ramy amortyzującej, dla których unieruchomienia stosowano nakrętki motylkowe i zatyczki. Przy mocowaniu skośnym można uzyskać kąt pochylenia od 35 do 65 stopni.

Gaumont F. 120

Gaumont_4

Masa podstawy aparatu:

4 kg

Aparat (bez ładownika)

27 kg

1 ładownik błonowy Duchatelier (naładowany 100 zdjęć 18×24)

13 kg

1 napęd aparatu

1 kg

Migawka:

1/500 s

Powyższy aparat montowano pionowo w kadłubie za stanowiskiem obserwatora w specjalnym rusztowaniu, które było przytwierdzone do górnego pokrycia kadłuba. Aparaty Gaumont montowano także w samolotach Potez XII, Potez XXV oraz Breguet XIX – wszystkie w dwuosobowych wersjach rozpoznawczych A2. Z wykorzystaniem aparatów tego typu w latach 20-tych XX wieku przeprowadzono wiele prac fotogrametrycznych terytorium Polski. Zdjęcia lotnicze licznych polskich zabytków można do dzisiaj podziwiać w albumach.

Źródła

  • Instrukcja „Opis samolotu Potez XV A2”, wyd. W.C.B.L., 1925 r.

Prawa autorskie

Artykuł zamieszczony na łamach serwisu za zgodą autora. Brak zgody na kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie.

Autor artykułu:  Marcin Skrzypacz